Duvar Kağıdı Hakkında

Duvar kağıtları, en çok tercih edilen duvar kaplama malzemelerinden birisidir. Fiyatı ve kullanım kolaylığı ile sıklıkla tercih edilen bu ürünler, farklı modellerde imal edilerek duvarların daha estetik görünmesini sağlarlar. Boyama işlemine göre çok daha tasarruflu ve uzun ömürlü olan duvar kağıtları, ilk zamanlarda kağıt malzemeden üretilmekteydi. Bu durum ise kısa sürede deforme olmalarına neden olmaktaydı. Ayrıca duvar kağıtları, çıkarılma işleminde ciddi uğraş gerektirdikleri için sürekli aynı kalacak duvarlar için tercih edilmekteydi. Ancak günümüzde imal edilen duvar kağıdı ise kolay şekilde uygulanabildiği gibi çıkarılmak istendiğinde ise uğraş gerektirmez.

Duvar kağıtları, silinebilir duvar kağıdı olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda kolaylıkla yıkanabilen bu ürünler, alev almaz ve antibakteriyel özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bu duvar kağıtları günümüzde pek çok mekanın dekorasyonu için tercih edilmekte ve bulundukları ortamlara prestij katmaktadırlar.

Duvar kağıtları ıslak ya da kuru hemen her mekanda kullanılabilmektedir. Diğer duvar kağıtlarına göre daha ağır olan bu ürünlerin uygulaması sırasında profesyonel destek alınmalıdır. Yine duvar kağıtlarının üst yüzeyi PVC laminasyonu ile imal edilmiştir. Ayrıca üst yüzeylerine kabartma deseni uygulanabilir ve desenlere derinlik verilebilir. Bu sayede de üç boyutlu görüntü elde edilebilir. Dayanıklılığı oldukça yüksek olan bu duvar kağıtları elyaf ya da tekstil malzemeden imal edilebilmektedir.

Duvar kağıtlarının en önemli kullanım alanlarından birisi mutfaklardır. Günlük hayatımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz bu alanlardaki tüm unsurların birbiri ile uyumlu olması, şık ve estetik bir görünüm elde etmek için oldukça önemlidir. Ancak bunun yanında mutfak dekorasyonu yaparken bu alanların yangın riski yüksek alanlar olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle mutfaklarda kullanılan her türlü unsurun alev almaz özellikte olması önemlidir. Bu anlamda mutfaklar için tercih edilen duvar kağıtları da kolay alev almaz özellikte olmalıdır. Duvar kağıdı ise kolay kolay tutuşmaz, yangının diğer alanlara yayılmasını ve daha ciddi zararların oluşmasını önler.