Mobilya Hakkında

Her türlü mekan için istenilen atmosferi yansıtmakta başrol genelde dekorasyona düşer,  dekorasyon denince de en önemli unsur olarak  mobilyalar ön plana çıkar. Mekanın karakterini belirleyen başlıca öğelerden biri olan mobilyalar, sayısız tarz ve form seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Tasarım olarak modern, neoklasik, endüstriyel ve klasik mobilya gibi farklı başlıklardan söz etmek mümkün. Benzer şekilde fonksiyonel açıdan da farklılık gösteren mobilya çeşitleri balkon mobilyalarıbahçe mobilyaları ofis mobilyaları, yatak odası ve salon şeklinde kategorize edilir.

Mobilya dekorasyon parçalarının her birinin kendi başına bir değeri olmalıdır. Üstelik sadece mobilyaların kendi içinde güzel olması yeterli bir unsur değildir. Önemli olan seçilen ürünlerin mekan ile hem fonksiyonel açıdan hem de görsel olarak iyi bir uyum yakalayabilmesidir. Örnek olarak tek başına incelendiğinde başarılı bir tasarıma sahip olan bazı mobilya modelleri geniş mekanlarda kullanıldığında farklı, dar mekanlarda kullanıldığında farklı etkilere sahip olabilir. Bu nedenle öncelikle mekanın ölçülerine ve amacına uygun ürün seçimlerinin yapılması gerekir. Seçilen ürünlerin tasarım anlamında birbiri ile uyum içinde olması şüphesiz en önemli gerekliliklerden biridir. Ancak ürün seçimlerini ve mekanın tasarımını başarılı gösterecek en önemli husus, kullanılan nesnelerin boyutlarının ve mekan içi geçiş mesafelerinin de yeterli büyüklükte ve birbiri ile orantılı olması gerektiğidir. Aksi taktirde kullanılan mobilyaların tasarımsal bütünlüğü de mekan içindeki etkisini tamamen yitirebilir.

detaylar

Mobilya Temizliğini Çok Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Ürünlerin temizliğinde en önemli husus hangi materyalin kullanıldığıdır. Gardırop, şifonyer, kitaplık, tv ünitesi gibi ürünlerde genel olarak ahşap malzemeler tercih edilir. Bu tip ürünlerin temizliğinde ise özel olarak satılan ahşap yüzeyler için temizleyici sıvılar kullanılabilir. Ayrıca temizlik sırasında kullanılacak olan bezin pürüzsüz bir yüzeye sahip olması malzemenin çizilmemesi açısından da büyük bir önem teşkil eder. Ek olarak silme işlemi tamamlandıktan sonra yüzeyin ıslak bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Bu durumda örnek olarak koltuk ve sandalye yüzeyleri silinirken genellikle sabunlu bez kullanılması yeterli olacaktır.